Ústředním tématem knihy Psychologie médií je prozkoumání vlivu médií na sociální chování publika. Autor David Giles je – jakožto vystudovaný psycholog a bývalý novinář – v oblasti psychologie médií odborníkem na slovo vzatým. Působí na britské University of Winchester, kde o této problematice přednáší. Psychologie médií není jeho jedinou publikací zabývající se tímto tématem, byť v českém prostředí jedinou zůstává. Mezi jeho další práce patří například Media psychology (2003) nebo Advanced research methods in psychology (2003). Kniha Psychologie médií dobře poslouží jak studentům kulturálních, žurnalistických či mediálních studií, tak všem, kteří se mediálnímu světu věnují čistě ze zájmu. Přehledný a čtivý způsob, jakým autor toto poměrně obtížné téma podává, zpřístupňuje vhled do problematiky všem bez ohledu na to, do jaké míry jsou s ní obeznámeni.
Kniha je přehledně členěna do pěti hlavních oddílů. V první části nás autor uvádí do oblasti psychologie médií, a to především vymezením základních pojmů, rovněž nás seznamuje s historií masmédií a se způsoby přemýšlení o psychologii a médiích. V druhé kapitole se Giles zabývá vlivem médií na sociální chování – zkoumá vlivy na prosociální i antisociální chování, věnuje se účinkům reklamy i tomu, zda mohou mít média vliv na vnímání tělesného vzhledu. Třetí oddíl knihy je zaměřen na publikum, parasociální interakce a adoraci celebrit. Nezanedbatelnou součástí této kapitoly je i přiblížení a následný rozbor médií s účastí publika (talk show, reality show apod.). Čtvrtá část, nazvaná Zprostředkovaný sociální svět, se zabývá rámováním, psychologií vlivu zpráv a vývojovou psychologií a médii. Pátá kapitola sleduje oblast nových médií – řeší zejména psychologické otázky, které se nových médií týkají. Zde dává Giles nejvíce prostoru v dnešní době nejrozšířenějšímu médiu – internetu. Kniha je doplněna o terminologický slovník pojmů i rozsáhlý seznam užitých zdrojů.
V úvodu každého oddílu autor shrnuje výchozí myšlenky a hlavní teze dané části, jednotlivá témata oddílu jsou pak strukturována do menších podkapitol, které jsou dále členěny do přehledných odstavců. V závěru každého oddílu jsou přiloženy odkazy na doplňující literaturu. Každé dílčí téma nastíněné v knize Giles dokládá relevantními výzkumy. Zajímavosti, zamyšlení se autora nad danými tématy či jeho vlastní interpretace výzkumů jsou v textu vždy zvýrazněny v šedých rámcích. Publikace tak působí velice přehledným až učebnicovým dojmem.
Jelikož je David Giles jedním z předních odborníků na problematiku psychologie médií, jeho publikaci lze z hlediska faktického cokoliv vytýkat jen těžko. V knize obsáhnul všechna témata, která lze spojovat s vlivem médií na sociální chování, dokázal je i objektivně a kriticky analyzovat, a navíc je podložit relevantními výzkumy. Sympatický je i Gilesův postoj právě k těmto výzkumům. Poukazuje na zkreslenost laboratorních experimentů, které jsou takřka vždy základem pro závěry vyvozované z takových studií. Kniha je napsána srozumitelně, jasně a podmanivě, s občasným žurnalistickým akcentem, který kromě toho, že přitáhne čtenářovu pozornost, zrcadlí i autorovy novinářské kořeny. Za opravdu přínosné lze vnímat postřehy o nových médiích. Giles se, ačkoliv jen ve stručnosti, zmiňuje o problematice pro-ana blogů, on-line identit, on-line seznamek a mnohých dalších neprobádaných oblastech virtuálního podloubí. Doufejme, že se právě tato témata stanou ústředími motivy Gilesovi příští monografie.
Kniha Psychologie médií by měla projít rukou každému, kdo chce pohlédnout do zákulisí mediálního světa. Poskytuje více než jen základní přehled informací – dokáže ovlivnit čtenářův dosavadní pohled na média a jejich roli v životě člověka.
Údaje o knize:
GILES, David: Psychologie médií. Praha : Grada Publishing, a.s. 2012. ISBN 978-80-247-3921-2. 192 str. Překlad Helena Šolcová