Studentky 2.ročníku TFK pořádají studentskou vědeckou konferenci, která se uskuteční ve čtvrtek, 6.října 2016 od 9:30 v prostorách Filosofické fakulty ZČU. Na konferenci zazní příspěvky týkající se, jak název napovídá, interdisciplinarity ve vědeckém světě. Studenti i akademici tak budou pojednávat o tématech zasahujících do oblasti filosofie, filosofie vědy a jazyka, neurologie a filosofie mysli, teorie komunikace a interpretace, oblasti nových technologií, kybernetiky a biologie.
Přednášející se budou zabývat výše zmíněnými disciplínami a reflektovat tak jejich vzájemné prolínání a interdisciplinární přístup ve vzdělávání. Zda je toto propojení jednotlivých oblastí prospěšné či nikoli, jak zasahují přírodovědné obory do těch humanitních a spoustu dalších otázek souvisejících s propojováním jednotlivých disciplín ve vědeckém světě, se budou pokoušet zhodnotit přednášející i posluchači v rámci jednotlivých příspěvků a následných diskuzí.
V první části dne zazní příspěvky z řad akademiků, kterou započne dr. Michal Polák. Ve svém příspěvku se bude zamýšlet nad postavením filosofie v interdisciplinárním výzkumu vědomí. Nastíní tak podstatnou roli filosofů v současných debatách o vědomí a poukáže tak na zajímavé filosofické předpoklady a teze zasahující do mnoha vědních oborů. Na toto téma naváže dr. Libor Benda, který bude řešit problém vzájemného nedorozumění v interdisciplinární spolupráci. Analyzuje tak možnosti úspěšné mezioborové komunikace a spolupráce v jejich rozličných podmínkách. Dr. Jaromír Murgaš se v následujícím příspěvku zaměří na vzájemný přesah filosofie a humanistiky a otázku redukcionismu. Dr. Vladimír Havlík posléze poukáže na specifický charakter soudobé vědy, která se vyznačuje právě onou interdisciplinaritou, a v rámci moderní vědy ústí v simulaci. Přednáška dr. Daniela Georgieva pak bude pojednávat o stavbě biotechnologií a jejich propojení s naším okolím. V podobné oblasti zůstane i student Michal Bída, jehož příspěvek bude zaměřen na problematiku umělých emocí. Na něj pak navážou další příspěvky z řad studentů, kterým je věnována druhá polovina konference. Studentka TFK, Petra Borovská, jíž vděčíme za vznik celé této konference, přispěje pojednáním o analogii, kterou představí jako nástroj interdisciplinárního pronikání. Další studentka TFK, Martina Hladová seznámí posluchače s obdobným vztahem filosofie, lékařství a umění v renesanční a současné vědě. Absolventka TFK, Jiřina Babická bude ve svém příspěvku řešit současnou roli antropologie v kognitivní vědě, konkrétně se pak zaměří na mezioborovou spolupráci antropologie s dalšími vědními obory, zejména neurologií a psychologií. Celou konferenci svým příspěvkem zakončí student antropologie Radek Čermák, a to zkoumáním pospolitosti mezi ideologií a pluralitou.
Na konferenci jsou vítáni nejen příslušníci akademické obce, nýbrž všichni se zájmem o danou problematiku. Podrobné informace, včetně kompletního harmonogramu, jsou k dispozici na internetové adrese www.interdisciplinarita.zcu.cz.