Není od věci se občas zamyslet na tím, co přináší současný svět. Příkladem toho budiž úvaha nad virtuální realitou, která se stává stále více aktuální.
Představte si, že žijete ve světě, kde neexistuje čas, ani fixní prostor. Kde máte k ruce vše, co právě potřebujete, kde se můžete pohybovat v pouhém okamžiku, kde můžete beztrestně a bez postihu porušovat fyzikální zákonitosti našeho přirozeného světa. Místo, kde můžete pomyslný prostor sdílet s kýmkoliv a kdykoliv se vám zachce, kde si můžete představit cokoliv a okamžitě tomu dát i konkrétní podobu. Tam, kde tvořivost nezná mezí a svoboda je bezbřehá. Zkrátka místo, kde je vše dovoleno.
A teď si představte svět, ve kterém není nic skutečného, hmatatelného, dotknutelného. Kde se můžete pohybovat pouze na omezeném prostoru a váš pohyb zcela neodpovídá tomu, co zamýšlíte udělat. Kde se s nikým nesetkáváte přímo, kde se ho nemůžete dotknout. Tam kde není postih, pokud uděláte něco špatného. Zkrátka takové místo, které je přeludem a iluzí.
Ve kterém světě byste chtěli žít? Já bych si osobně vybrala první.
Ale bohužel musím sebe i vás zklamat, oba světy jsou součástí pouze jednoho. Jde o prostor, který známe pod pojmem virtuální realita. Mám na mysli virtuální realitu ve smyslu co největšího možného ponoření („augmentace“) do „virtuálna“, to znamená včetně brýlí (head-mounted displays) a ovladačů, které se vykreslují ve VR (na místo rukou). Je pouze na vás, jak se na fenomén virtuální reality budete dívat, zda očima optimisty, který přes své nadšení a ideály nedohlédne důsledků nebo zrakem negativisty, který opatrně a nedůvěřivě pohlíží na virtuální realitu pouze z piedestalu oné „skutečnosti“. Oba pohledy jsou vlastně relevantní, neboť vyjadřují ten postoj, který se teprve formuje v důsledku příchodu něčeho nového, jako je právě virtuální realita. Přestože už ji tu nějaký čas máme, ještě nebyla řádně vžita, aby bylo možné ustálit konvencí její upotřebení. Nechápejte to však mylně, diskuse se netočí kolem otázky jejího zavádění, respektive otázky, zda bychom ji měli nebo neměli zavádět do každodenní praxe. Tento proces už byl zahájen i bez našeho explicitního souhlasu, jak už to s novými technologiemi obecně bývá. Teď nastal spíše čas zjistit, k čemu ji lze využít. Kde všude ji uplatnit, jaké prospěchy z ní vytěžit.
Zatím známe virtuální realitu spíše jako prostředek pro různé hry navozující pocit „skutečného hraní“, a tím umocňují samotný prožitek ze hry. Není divu, hry táhnou davy a samozřejmě s nimi i tučné obnosy, které umožňují budovat tyto neuvěřitelné virtuální světy. Lze si ale představit mnohem produktivnější hru, kterou si hrajeme každý den, v práci, ve škole, ve vědě, v domácnosti a v rodině. A i zde si lze s virtuální realitou pohrávat. Kdo by nechtěl třeba takovou home office ve virtuální realitě či virtuální přednášku ve vesmíru. Pravda, určitě by se někdo našel, komu vesmír nevoní a raději vzhlíží k nebi „přímo“, přestože žádné „přímo“ vlastně neexistuje.
Nicméně potenciál VR je opravdu veliký. Lze ji využít v plánování městské infrastruktury, při výstavbách a ve všech dalších činnostech, u kterých je potřeba pracovat s modelováním (například navržení výstavby továren, aut, domů aj.). Samozřejmě ve vědě, zvláště v přírodních, kde simulace pomalu nahrazuje skutečné pozorování. Jen si představte, že si můžete ve VR například rozebrat na nejmenší součástky a pak zase složit jakýkoli přístroj, aniž byste mu znemožnili další fungování (jak to obvykle bývá) nebo třeba možnost rozmotávat dvojité šroubovice DNA. Ona názornost, přehlednost a živost umožňuje změnu perspektivy, která jednak usnadňuje samotný proces zkoumání a jednak může vést k novým a tvůrčím objevům, právě vlivem změny pohledu. Samostatnou kapitolou VR je vzdělávání. Místo přednášky výlet do pravěku, do války, anebo na Mars. Mnoho věcí, které se člověk učí, jsou pro něj složité právě proto, že jsou těžko představitelné, a tak paralyzují pozornost, zvláště tu dětskou, která je svou povahou vrtkavá, přelétavá a prchavá. Jen si vzpomeňte. Vzdělání praxí ve VR nemusí být nikterak nedostupné či složité. Velmi pozoruhodné je také možné uplatnění ve zdravotnictví, konkrétně při léčbě alkoholismu. Takový projekt vzniká i v rámci ZČU. Pacient má v tomto případě možnost vyzkoušet si vycházku do virtuální hospody, ve které testuje míru svého „vyléčení“. A konečně i my filosofové bychom se mohli na virtuální realitě něčemu přiučit a poměrně hodně z ní vytěžit, neboť i my se pohybujeme v takových virtualitách myšlenkových. Mám na mysli zejména myšlenkové experimenty, jejichž přesnou podobu by VR umožňovala modelovat.
Tato po výtce krátká výprava za virtuálním využitím snad postačuje k tomu, abyste si mohli představit užití skutečné a praktické. Je nicméně třeba ptát se i na to, jaký svět budeme obývat po začlenění virtuální reality do běžné praxe? Do jaké abstrakce se to vlastně pouštíme? Již nyní se pohybujeme ve světě spřádaném stále méně uchopitelnými sítěmi. Sítě jsou sice pevné, ale přesto velmi křehké a hlavně navzájem velmi silně provázané. Stačí jich pár odstřihnout a zhroutí se podstatná část celé struktury. Chcete-li názornost, příkladem můžou být peníze, které nejenže nejsou kryty hmotnými statky, ale nejsou opřeny už téměř ani o ty papírky, které zastupují onu těžko přenositelnou zlatou cihlu. Momentálně jsou to povětšinou různě dlouhé cifry na bankovních účtech. Za chvíli to můžou být bitcoiny, které nejsou zastupitelné ani těmi čísly.
Představa o realitě se nám tak velmi posouvá k naprosto jinému konceptu. Nejde pouze o výměnu jednoho platidla jiným platidlem, což se ostatně dělo v průběhu staletí neustále, ale o změnu celého způsobu jakým věci fungují. Ať už jde o peníze nebo jiný výsek současné reality. Tuto proměnu však zatím nelze opatřit kladným či negativním hodnocením, neboť je potřeba daleko delšího časového odstupu k řádnému zhodnocení. Přesto je současně potřeba se nad změnami zamyslet a cílit je na uplatnění, které bude užitečné a co nejvíce prospěšné. Hrát si je zábavné, ale k životu to nestačí.
Pokud máte chuť vypravit se na průzkum do virtuální reality, v Praze se poměrně nedávno otevřela herna, kde si můžete virtuální realitu vyzkoušet. Více informací naleznete zde: https://www.virtualnirealita.cz/.