Prostory Filosofické fakulty se ve středu, 16.listopadu, proměnily v pivní přehlídku. Při příležitosti Mezinárodního dne studenstva se zde konal již druhý ročník Akademického koštu piva. Během středečního podvečera ochutnávali studenti i akademici produkty menších pivovarů a společně vybírali Studentské pivo 2016. Pivní exkurzi pro naše chuťové pohárky jsme samozřejmě vřele uvítali, vydali jsme se tedy po stopách nejlepšího zlatého moku. A jaké pivo si vysloužilo letošní titul?
Měli jsme možnost okoštovat produkty z devíti pivovarů. Naše sympatie si získala hned první ochutnávka, jež pocházela z pivovaru Stará škola Chudenice. Potom jsme zkusili Novoměstský pivovar Praha, který zcela splnil naše očekávání, a to v tom smyslu, že Praha si u nás vařením piva slávu nezíská. Chuť jsme si chtěli spravit nefiltrovaným zlínským Ševcem Malenovice, který vynikal svou hořkostí. Uspokojení chuťových buněk se však dostavilo až s dvanáctistupňovým mokem z pivovaru Pod Lípou Kyšice. Když jsme posléze narazili na Modrou Hvězdu Dobřany, byli jsme příjemně překvapeni a bylo jasné, kdo se stává naším favoritem, ovšem jen do chvíle, než jsme okusili uzeného Purkmistra z Plzně. Ten potvrdil, že Plzeň je takovou pivní kolébkou, která posílá do světa ty nejlepší chmelové potomky. Na závěr jsme zavítali k Akciovému pivovaru Letiny, který udělal pěknou tečku za naším koštováním.
V průběhu večera mohl každý zúčastněný pivař hlasovat pro tři nejchutnější kousky a vybrat tak absolutního favorita, který se po celý rok bude pyšnit titulem Studentské pivo roku 2016. Studentům nejvíce zachutnalo pivo Letiny. Jako druhé nejlepší pivo byly zvoleny Chudenice a na třetím místě se umístily Dobřany. Výsledek hlasování víceméně potvrdil naše sympatie.
A jak řekl Jan Neruda: „Český duch může sice na čas bloudit, rozmach mohutného jeho křídla může ho zanést někdy třeba až na kraj světa, ale k pivu vrátí on se najisto vždycky zase!“, proto doufáme, že se i pivní koštování vrátí k nám příští rok, jako notná dávka odpočinku při studiu filosofie.