Aporie – šest písmen, znějících jako zaklínadlo. Co vlastně aporie znamená? Aporie je neřešitelný problém, který vzniká mezi dvěma tvrzeními, která jsou stejnou měrou doložitelná. Následná neřešitelnost problému spočívá v tom, že je zde do sporu kladen rozum a smyslová zkušenost.
V tomto smyslu jsou nejčastěji uváděny aporie Zenónovy. Zenón patřil mezi Eleaty, kteří si jako první kladli otázky týkající se pohybu. Jeho aporie jsou založeny na předpokladu, že čas a prostor lze dělit na libovolné množství částí. Nejznámější Zenónovou aporií je závod Achillea a želvy. Zenón zde předkládá myšlenku, že Achilles, i přesto, že je nejrychlejším běžcem, nedokáže předhonit běžce tak pomalého, jako je želva. Jak je to vlastně vůbec možné?
Jak bylo uvedeno výše, Zenón předpokládá, že prostor a čas je možné dělit na nekonečné množství částí. Z obrázku je patrné, že Zenón celou běžeckou dráhu dělí na polovinu, tu pak rozděluje na další polovinu a tak dále až do nekonečna. Aby Achilles mohl želvu dohonit, musí vždy uběhnout polovinu její trasy. Tento fakt podle Zenóna způsobuje, že Achilles želvu nikdy nedokáže dohonit.
Dalším příkladem, se kterým Zenón přichází, je aporie letícího šípu. Běžně předpokládáme, že se letící šíp pohybuje. Mělo by tedy platit, že během svého letu projde všemi body své dráhy. Tuto úvahu si můžeme představit na stejném principu jako Achillovu běžeckou dráhu. S tím rozdílem, že tentokrát rozdělíme celou dráhu letu šípu na nekonečné množství bodů. Při letu šíp musí projít každým bodem. Pokud vybereme jeden bod, nalezneme k němu alespoň jeden okamžik, ve kterém bude onen šíp fyzicky přítomen. Tato skutečnost platí i pro všechny ostatní body. Z této úvahy Zenón vyvozuje, že let šípu se skládá z pouhého řetězce jeho výskytů. Šíp se ve skutečnosti nepohybuje a jeho let je jen zdáním.
Zenónovi však nešlo o to, aby vyvrátil existenci pohybu. Na svých aporiích chtěl poukázat na to, jak chatrné je naše pojetí pohybu, když si jej ani nedokážeme vysvětlit. Smyslová zkušenost nám říká, že pohyb existuje – vržený šíp přeci vidíme letět. Pokud však přistoupíme na Zenónovy aporie, rozum nám říká, že pohyb je jen klam.
Zenón ukázal, jak problematické je něco tak přirozeného jako je pohyb, vysvětlit. Po koncepci tohoto antického myslitele se s pojetím pohybu musel každý filosof vypořádat po svém. Zabývali se jím například Demokritós, Platón, Aristotelés, Newton či Einstein, který vyslal první impulz k pochopení času a prostoru ve smyslu, jakým jej chápeme dodnes.