3. díl – Administrativa v zahraničí
Hned ze začátku budeme předpokládat, že jste se dostali v pořádku na místo určení. Pokud na tom budete stejně jako já, tak hned po příjezdu padnete do postele a veškeré zařizování necháte na druhý den.
Mám pro vás jen jedno malé doporučení: administrativa vám zabere dost času, proto si nechejte po příjezdu alespoň týdenní rezervu, než začne výuka. Jinak by se vám mohlo stát to co mně: přiletěla jsem ve středu, ve čtvrtek ráno jsem přišla na oddělení Zahraničních vztahů, kde mi bylo řečeno, že mě vůbec nemají uvedenou v systému a že neví o tom, že tam vlastně mám přijet. Tomu se říká přivítání. 😀 Takže následovalo dlouhé dohadování a vysvětlovaní, poté telefonáty španělskému koordinátorovi výjezdu a dohledávání dokumentů z ČR, které by prokázaly to, že tam vlastně mám být. Nicméně, zmatek se nakonec vyřešil.
Další místo, kam vás pošlou, je kancelář koordinátora výjezdu. Ten vám musí podepsat Learning Agreement (pokud to již neudělal dříve) se zvolenými předměty. Většinou se tak však nestane, a předměty vám změní. V tom případě napíšete do České republiky na Zahraniční vztahy ZČU, a oni vám na portále umožní vygenerovat změněný Learning Agreement, který pak podepsaný opět posíláte do ČR. Dále vás čeká studijní oddělení – musí vás imatrikulovat, vyzvedáváte si kartu studenta a přístupy k internetu a do knihoven – v mém případě s měsíčním zpožděním, neboť se vše zařizovalo na poslední chvíli. A když už máte tohle všechno zařízené, můžete se těšit do školy. 😉 Například já se šla podívat na učebny už dopředu, abych nebloudila. Naštěstí jsem přecházela mezi třídami jen v rámci jedné budovy. Fakulty jsou sice rozmístěné po celém městě, ale fakulta filosofie se nachází v ohromném moderním kampusu, který je blízko centra města.
V prvním vyučovacím týdnu zjistíte většinu důležitých informací a podmínky udělení zápočtů, některé další informace nacházíte na serveru – něco jako náš Portál – a zbytek vám vyučující řeknou v průběhu prvních týdnů. Ale nemyslete si, že vás budou brát jako výjimku – podmínky absolvování jednotlivých předmětů jsou stejné jako pro místní studenty, nekouká se na národnost ani úroveň jazyka. Zkrátka musíte makat. 😉
A o studiu a životě „Erasmáků” vám povím zase příště 🙂