2. díl – Administrativa před výjezdem
Zhruba tři měsíce před odjezdem na Erasmus začíná ta správná administrativní smršť.
Z oddělení zahraničních vztahů obdržíte instrukce, kterými se máte dále řídit. Měl by se vám rovněž ozvat někdo ze zahraniční univerzity a podat vám informace ohledně studia, potřebných dokumentů a předmětů, které chcete studovat. Nejdůležitějším dokumentem pro vyjíždějícího studenta je takzvaný Learning Agreement. Právě ten odesíláte s názvy zvolených předmětů a podpisy koordinátora výjezdu a proděkana na zahraniční instituci. Na jeho základě rovněž dostanete stipendium, jehož výše je uvedena v informacích, které poskytuje studentům ZČU.
Jedním ze základních stavebních prvků vašeho studia bude brožura z místa budoucího studia, ve které naleznete kalendář akademického roku, předměty a rozvrhy a rovněž data zkoušek. Dále jsou zde uvedeny informace o vašich povinnostech po příjezdu, ohledně jazykových kurzů a dalších aktivit vámi zvolené univerzity. Pokud budete u schránky čekat zbytečně jako já, budete si muset dříve či později sednout k počítači se slovníkem v ruce a všechny informace si vyhledat a rozluštit na webových stránkách školy.
Když se prokoušete studijními záležitostmi, čeká vás otázka bydlení. Některé univerzity nabízí studentům ubytování na kolejích, v tom případě si s tím nemusíte dělat starosti. V opačném případě si jej hledáte sami podle svých potřeb a v přiměřené cenové hladině. A to buď na kolejích, ubytovnách, a nebo na bytech s „domorodci“. Existují i facebookové stránky, kde se na bydlení můžete dopředu domluvit. Pokud výše stipendia neodpovídá adekvátním nabídkám bydlení, máte rovněž možnost zažádat o mimořádné stipendium pro vyjíždějící studenty. Polovinu částky obdržíte před odjezdem a druhou po návratu a splnění podmínek výjezdu.
Jaké další zařizování vás před odjezdem čeká? Po obdržení schváleného a podepsaného Learning agreementu si musíte jako student ZČU založit tzv. euro účet u Komerční banky, na který vám přijde kompletní částka stipendia na celou dobu pobytu – což je mimochodem důvod, proč „Erasmáci” na počátku svého pobytu tolik paří a poslední měsíce spí po nádražích a křoviscích v univerzitním kampusu ;). Dále podepíšete se ZČU tzv. finanční dohodu na stipendium v určité výši. (A tady je na místě upozornit výjezdu chtivé studenty – pokud se nevrátíte s minimálně 20 kredity, musíte celou částku vracet.) Je také vhodné nechat se pojistit, a to nejen v rámci pojištění zdravotního, ale rovněž i pojištění majetku, které se vám hodí hlavně v případě, že někde omylem v ranních hodinách zapomenete peněženku.
Tak, a to by mělo být v rychlosti všechno, co vás čeká před odjezdem. Ale nemyslete si, že to nejhorší máte za sebou… 🙂