V rámci projektu Science Café se 20. května uskutečnila přednáška nazvaná Moderní a tradiční lingvistické metody s Martinem Proškem. Široké veřejnosti v ní Martin Prošek, vědecký pracovník oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR a odborný asistent českého jazyka Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, přiblížil cestu zkoumání i otázky současné lingvistiky.
Science Café je projekt probíhající ve více než deseti českých městech, jehož cílem je popularizace vědy prostřednictvím přednášek určených široké veřejnosti. Ústředním tématem (a pracovním názvem, jak organizátoři sami uvedli) poslední z těchto přednášek byl jazyk český.
Přednáška se dotýkala mnoha otázek. Jak se čeština vypořádává s pronikáním anglicismů? Existují v našem mateřském jazyce těžko uchopitelné či nepopsané jevy? Pokud ano, jak se s nimi vyrovnává? Posluchači získali nejen odpovědi na tyto otázky. Dozvěděli se i o normě a kodifikaci či o srovnání tradiční lingvistiky s komputačními lingvistickými disciplínami. Přínosná byla zejména doporučení, jež se týkala nejasností vyvstávajících při tvorbě textů. Prošek místo pomocných berliček v podobě internetových vyhledávačů navrhl z lingvistického hlediska korektnější způsoby, a to Internetovou jazykovou příručku Ústavu pro jazyk český AV ČR a Český národní korpus.
Přednáška, jež vyvolala poměrně vášnivou diskuzi, všem zúčastněným dokázala, že český jazyk skýtá mnoho neosvětlených zákoutí. Někteří posluchači díky ní možná zcela ztratili pevnou půdu pod nohama v otázkách svého písemného projevu. Ostatně autorka tohoto článku je živým důkazem.